Spodnie

niedziela, 6 października 2013
data:post.title

Spodniewierzchnia część ubrania osłaniająca ciało od pasa w dół. Noszone są zarówno jako element dwu- lub trzyczęściowego garnituru jak i samodzielnie. Dawniej były wyłącznie elementem ubrań męskich aż do lat 20. XX w. kiedy emancypacja kobiet pociągnęła za sobą szereg przemian obyczajowych i rewolucję obyczajową. Współcześnie są elementem ubrań zarówno kobiecych, jak i męskich 

Uwielbiamy spodnie i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich -  strój do pracy, na randkę, na spotkanie z koleżankami, na imprezę, do kina, na zakupy, na spacer, na rower, na wrotki, w góry,… są z nami wszędzie. Długie, krótkie, szerokie, obcisłe, cienkie, grube, eleganckie i z dziurami (teraz bardzo trendy), gładkie, we wzory,… nie wspomnę już o jeansach, które noszą wszyscy niezależnie od wieku. I jakby tak dobrze policzyć to mamy ich więcej niż spódnic!
Historia spodni, jako element damskiej garderoby jest dość burzliwa. W średniowieczu za noszenie spodni skazywano  kobiety na więzienie. Po raz pierwszy spodnie założyła szwedzka królowa Ulryka Eleonora i jej kuzynka co można zobaczyć na XVIII-sto wiecznym obrazie w Wersalu. Ale w tamtych czasach na taką ekstrawagancję mogły sobie pozwolić tylko królowe. Dopiero w pierwszej połowie XIX wieku w męskich spodniach pojawiła się ekscentryczna francuska pisarka, znana jako George Sand. Oczywiście wywołało to skandal i oburzenie. W ślad za nią poszła amerykańska emancypantka, Amelia Bloomer, która wystąpiła w  spodniach podczas wykładów na temat praw kobiet. I to ją uważa się za prekursorkę "męskiego stylu". Obecnie, dzięki takim "zbuntowanym" kobietom, możemy bezpiecznie nosić spodnie, bez których nie wyobrażamy sobie naszej szafy! :)
Dzisiejsza moja stylizacja to ¾ rurki w stylu  Audrey Hepburn, którą właśnie w takie spodnie ubrał Hubert de Givenchy.
Ale o spodniach to nie koniec – cdn.
 spodnie i koszula - Zara, marynarka - Massimo Dutti, torebka i buty - Simple