Fair fashion.

sobota, 16 czerwca 2018
data:post.title

"Czysta moda" to tytuł artykułu marcowego Elle. Daje on dużo do myślenia. Tematem jest wykorzystanie i wprowadzanie do mody materiałów wytwarzanych z surowców wtórnych, czyli produkowanie odzieży m.in. z owoców, roślin, recyklingowego poliestru, pajęczyny. 
Coraz częściej światowe marki wykorzystują tzw. alternatywne włókna i z nich tworzą swoje kolekcje. Np. Gucci wycofuje się z produkcji naturalnych futer, a takim pionierem ekologicznej mody luksusowej jest Stella McCartney. Dla niej, jak sama mówi, ważniejsze jest by kolekcję wyprodukować w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska, niż to, na jakim kolorze, fasonie czy dodatku powinna się skupić.
Nie mamy świadomości jak wielkie szkody dla środowiska ma branża odzieżowa. Zajmuje ona drugie miejsce, zaraz po przemyśle naftowym, jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń.
Fakty są bezlitosne: do wyprodukowania jednego T-shirtu zużywa się około 2.700 litrów wody czyli tyle, ile człowiek wypija w ciągu 2,5 lat! 70% światowej rocznej produkcji odzieży, czyli ok 55 miliardów szt. ubrań, nie jest biodegradalna. 
Czy możemy coś zrobić byśmy nie utonęli w stercie ubrań? Chronić nasze środowisko? Oczywiście! Przede wszystkim kupować świadomie! Jeżeli tego nie potrafisz, poradź się fachowca :)


Stylizacja: sukienka, którą dzisiaj prezentuję pochodzi z "przyjaznej środowisku" linii Conscious firmy H&M. Uszyta jest z żakardowej tkaniny wykonanej z poliestru pochodzącego z recyklingu z dodatkiem m.in. jedwabiu morwowego. I jest ewidentnie przykładem tego, że EKO nie musi być szare i nudne. Ta sukienka jest przepiękna! Szykowna i elegancka a do tego bardzo stylowa! Idealnie nadaje się na jakąś większą okazję typu, śluby, chrzciny, wieczorne wyjścia do teatru, na romantyczną kolację. Ale nie tylko! Świetnie sprawdzi się w nieco mniej galowym looku, z białymi trampkami i jeansową kurtką również będzie wyglądała genialnie!
Dzisiejsza wersja jest elegancka ze szpilkami, kapeluszem, który ostał mi się po mamie, i cudowną maleńką torebką, którą moja córka wypatrzyła na targu staroci, czyli kolejny mały ukłon w stronę ekologii! :)
Sukienka - H&M,
żakiet - Zara,
szpilki - Jimmy Choo,
torebka - vintage (targ staroci),
kapelusz - C&A.
Prześlij komentarz